Już od dawna piję tylko mieloną kawę i żywię głęboki szacunek zarówno do tego napoju, jak i produktu, z którego jest zrobiony. Właśnie dlatego zacząłem się zastanawiać, jak wykorzystać kawowe fusy – w końcu szkoda wyrzucać masę z takim pięknym aromatem. Okazuje się, że fusy po kawie można wykorzystać na wiele sposobów. Do czego mogą się one przydać w codziennym życiu?
Odświeżacz powietrza
Fusy po kawie można wykorzystać jako odświeżacz powietrza. Trzeba je trochę podsuszyć w piekarniku, a potem schować do lodówki – w woreczku z materiału albo jakimś odkrytym pojemniczku. Zapachy produktów nie będą się ze sobą mieszać, a nieprzyjemne wonie znikną.
Po oprawianiu ryby należy rozetrzeć trochę fusów w dłoniach – dzięki temu zniwelujemy nieprzyjemny zapach.
Czasem po przygotowywaniu potraw zapach jedzenia, szczególnie ryb, pozostaje w garnkach. Jeśli natrzemy fusami wewnętrzne ścianki naczyń, zapach zniknie w mgnieniu oka!
Jeśli z odpływu zlewu wydobywa się nieprzyjemna woń, raz w tygodniu należy przeczyścić rurę odpływową z pomocą fusów. Do odpływu należy wsypać około pół szklanki fusów i natychmiast zalać je co najmniej litrem gorącej wody. Jeśli nie znamy przyczyny brzydkiego zapachu, możemy odświeżyć powietrze w kuchni, podgrzewając na patelni niewielką ilość mielonej kawy lub fusów.
Wysuszone fusy możemy zawiązać w kilka warstw gazy i położyć w szafie, garderobie, komórce, krótko mówiąc, w każdym miejscu, gdzie często pojawiają się nieprzyjemne, zatęchłe zapachy. Dzięki temu można będzie o nich zapomnieć na cały miesiąc.
Zatęchły zapach, którym przesiąka stare obuwie, również można wywabić dzięki kawowym fusom. Najpierw musimy fusy wysuszyć, a potem umieścić w woreczku albo po prostu wysypać do butów i zostawić tak na kilka dni. Następnie wysypujemy fusy z butów i gotowe.
Środek na owady
Szczególnie przeciw mrówkom. Niedużą ilość fusów możemy wysypać w miejscach, które szczególnie trzeba chronić przed owadami, w tym przed mrówkami – owady znikną.
Środek do konserwacji drewnianych mebli
Zalać fusy z drobnego przemiału gorąca wodą w ten sposób, żeby powstała papka. Mieszankę delikatnie wetrzeć w rysy lub plamy na drewnianym meblu, a wady te znikną, jakby nigdy ich nie było.
Środek czyszczący
Fusy mają takie same właściwości, jak proszki czyszczące. Papkę z fusów można wykorzystać do czyszczenia płyty kuchenki, fusy przydadzą się również przy czyszczeniu starych, żeliwnych patelni z tłuszczu.
Odstraszacz zwierząt
Jeśli koty i psy sąsiadów urządzają sobie na waszej działce toaletę, trzeba w tym miejscu rozsypać fusy kawowe zmieszane z suchymi skórkami pomarańczy – zapach mieszanki odstraszy zwierzęta.
Szampon na pchły
Fusy po kawie można wykorzystać jako szampon przeciw pchłom. Po kąpieli ze specjalnym środkiem owadobójczym warto natrzeć naszego ulubieńca fusami zmieszanymi z wodą. Pchły nie poradzą sobie z takim podwójnym atakiem.
Farba o pięknej, nasyconej barwie
Fusami po kawie można zabarwić różne rzeczy – tkaniny, papier, a nawet wielkanocne jajka. Fusy nadają materiałom piękny, kawowo-brązowy odcień. Przystępując do farbowania, podsmażoną kawę lub fusy po niej należy zawinąć w gazę, a następnie zamoczyć we wrzątku na 5-10 minut. W powstałym wywarze należy zanurzyć określoną rzecz i czekać, aż „złapie kolor”. Zwykle potrzeba na to od 15 do 30 minut.
Tonik przyciemniający włosy
Płukanie ciemnych włosów kawą nada im piękny odcień i doda blasku. Do takiej płukanki potrzebna nam świeżo zaparzona, odcedzona i lekko ostudzona kawa. Jeśli chcecie pozbyć się łupieżu, a także poprawić stan skóry głowy, wcierajcie fusy bezpośrednio w skórę i korzonki włosów. Następnie pozostawcie je na 3-5 minut i dokładnie umyjcie głowę.
Pielęgnacja wyrobów ze skóry
Lekko zniszczone, czarne lub brązowe skórzane rzeczy można odnowić z pomocą kawowych fusów. Dzięki swoim właściwościom kawa dobrze odżywia zarówno sztuczną, jak i naturalną skórę. Przetrzyjcie skórzaną rzecz wilgotnymi fusami zawiniętymi w gazę – nadadzą wyrobowi miękkości, a także spowodują, że jego kolor będzie wyraźniejszy i bardziej nasycony.
Odtłuszczacz
Najszybszy, najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób wyczyszczenia otłuszczonych rąk – rozetrzeć w nich niedużą ilość fusów, a następnie opłukać ciepłą wodą z kropelką mydła. Tłuszcz zniknie natychmiast!
Przyprawa
O tym, że kawa przydaje się przy wypiekach, wiedzą wszyscy, a przecież w kawie można też zamaczać mięso przed przygotowaniem – stanie się wtedy delikatniejsze. Kawa nadaje mięsu miękkości i wyszukanego smaku.
Nawóz
Fusy po kawie to wspaniały nawóz na grządki. Stymulują wzrost marchwi i rzodkiewki! Przed zasianiem tych warzyw należy zmieszać nasiona z odrobiną wysuszonych fusów, a potem wysypać na grządkę. Fusy nie tylko użyźnią glebę substancjami odżywczymi, ale też spowodują, że owady-szkodniki będą trzymać się z dala od naszych warzyw.
Piling kawowy — sposób na cellulit
I pomysł, podsunięty przez czytelniczkę z naszego fanpage’a na Facebooku, nieco uzupełniony.
Sposób przygotowania peelingu kawowego jest prosty:
Opcja nr 1: należy wymieszać 1/2 szklanki fusów z 2 łyżkami żelu pod prysznic. Taki peeling nanosimy okrężnymi ruchami na lekko wilgotną skórę i wmasowujemy przez parę minut, po czym zmywamy pod prysznicem.
opcja nr 2: jeśli zamiast żelu użyć 0,5 szklanki ciepłego mleka (=również wymieszać z fusami), otrzymamy peeling do skóry suchej. Dodając łyżeczkę miodu sprawimy, że nasza skóra będzie gładka, miękka i odżywiona.
opcja nr 3: aby pozbyć się cellulitu wykorzystujemy roztwór z pkt. 1, dodając oliwę z oliwek, cynamom lub imbir dla zapachu. Taką półpłynną masę również nanosimy okrężnymi ruchami dłoni.
Ze względu na zawartość kofeiny, peeling z kawy usuwa martwy naskórek i przeciwdziała cellulitowi.
[via]
Post Co zrobić z fusami po kawie pojawił się poraz pierwszy w Lifehacker Polska - usprawnij swoje życie.