Niekończący się kryzys i ciągle rosnące ceny paliwa sprawiają, że podróże autem stają się coraz większym obciążeniem dla naszych finansów. Stosując się do pewnych zasad można jednak trochę (lub nawet bardzo) obniżyć wydatki. By więc nie przedłużać, poniżej zamieszczamy 5 prostych i mało wymagających sposobów na to, by zaoszczędzić na kupnie benzyny, a odłożone pieniądze móc wydać na coś zupełnie innego!
(Foto)
1) Przewoź tylko to, co jest potrzebne
Należy zwracać uwagę na to, co naprawdę znajduje się w naszym samochodzie. Każda rzecz, którą zabieramy w drogę, ma wpływ na zużycie paliwa. Kluczową sprawą jest więc unikanie ciągłego przewożenia niepotrzebnych ładunków. Otwórz bagażnik i wyciągnij z niego to, co nie przydaje się na co dzień. Być może chodzi o bagażnik dachowy, którego ostatni raz użyłeś podczas wakacji, lub o zakurzoną, ciężką skrzynię z narzędziami.
Pamiętajmy, że nie można jednak popadać w przesadę i pozbywać się rzeczy przydatnych – czasem koniecznych – w przypadku awarii lub wypadku.
2) Nie tankuj do pełna
Tankowanie do pełna nie jest dobrym pomysłem z dwóch przyczyn:
Po pierwsze, samochód z pełnym bakiem jest cięższy i w efekcie zużywa więcej paliwa (Tak, paliwo też swoje waży!).
Po drugie, z psychologicznego punktu widzenia mając pod ręką samochód zatankowany do pełna, szybciej zdecydujesz się na niepotrzebny przejazd (czyli wtedy, gdy na przykład mógłbyś spokojnie iść pieszo). Jeśli w baku benzyny będzie mniej, zastanowisz się dwa razy, zanim weźmiesz do ręki kluczyki.
3) Sprawdzaj opony
Słabo napompowane opony gwarantują zwiększone zużycie paliwa, bardzo niebezpieczne dla twojego portfela. Należy więc regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, by upewnić się, że są dobrze napompowane. Taka czynność nic nie kosztuje, a może pomóc całkiem sporo zaoszczędzić.
4) Nie używaj wszystkich dostępnych gadżetów
By jazda stała się bardziej ekonomiczna, nie powinniśmy korzystać ze wszystkich innowacji, jakimi dysponuje nasze auto, a które, jak radio samochodowe czy klimatyzacja, przyczyniają się do większego zużycia energii, a więc również do zwiększenia kosztów jazdy.
5) Prowadź spokojnie
Spokojna jazda jest korzystna nie tylko ze względu na bezpieczeństwo na drodze, ale również na nasze finanse. Ważne jest więc, by kontrolować zarówno ruch na drodze, jak i dynamikę własnej jazdy. Zwracając uwagę na to, w jaki sposób prowadzisz swój samochód, oszczędzasz pieniądze.