Wielu ludzi chce się zorganizować, ale nie wie, jak zrobić pierwszy krok. Niestety w większości przypadków pierwszy krok okazuje się zły!
Oto dziesięć największych błędów, jakie mogą popełnić potencjalni organizatorzy, oraz sposoby ich uniknięcia.
(Foto)
1. Czekanie na większy blok wolnego czasu
Wiele niezorganizowanych osób twierdzi, że zabierze się za porządki, kiedy tylko nadarzy się całkowicie wolny weekend, lub kiedy uda im się wziąć kilka dni wolnego. Takie podejście ma kilka wad. Po pierwsze, sprawia, że początek jest nieustannie odwlekany. Zaś po drugie, pojawienie się spraw o wyższym priorytecie jest praktycznie nieuniknione, sprawiając, że pozornie wolny blok czasu jest rzadko wykorzystywany wyłącznie na prace organizacyjne. Ponadto spędzanie całego weekendu na porządkowaniu może być wyczerpujące! Lepiej zacząć od małych kroków – poświęcić jakiś wieczór w tygodniu, następnie parę godzin podczas weekendu. Niektóre z prac można nawet wykonywać, oglądając telewizję lub czekając na koniec prania. Najważniejsze aby zacząć!
2. Zniechęcanie się samą perspektywą
Wielu ludzi chce się zorganizować, ale przytłacza ich rozmiar problemu, któremu muszą stawić czoła. Nie wiedzą, od czego zacząć, więc nie zaczynają wcale. Wedle słów chińskiego filozofa, Lao-tzu: „Nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku”. W organizowaniu nie ma drogi na skróty. Zdecyduj, gdzie chcesz zacząć — wybierz witrynę, szafę lub jakąś część pokoju — i po prostu weź się do pracy!
3. Chowanie bałaganu w szafie
Aby przed przybyciem gości doprowadzić dom do stanu przyzwoitości, wielu ludzi rozwiązuje problem bałaganu, wpychając go do siatek, które następnie chowa w szafie. Nie ma w tym nic złego, jeśli jest to tylko czasowe rozwiązanie. Ważne jest, aby po wyjściu gości, wyjąć siatki z szafy i zdecydować, co zrobić z ich zawartością. W przeciwnym razie może się okazać, że ponowne zlokalizowanie potrzebnych przedmiotów stanowi nie lada problem, a miejsce w szafach zajmują rzeczy, których wcale nie potrzebujesz.
4. Kupowanie artykułów organizacyjnych na samym początku
Sklepy typu Amazon, Ikea czy Home&You oferują całą gamę świetnych artykułów organizacyjnych. Jednak ważne jest, aby w pierwszej kolejności oszacować ilość rzeczy, które chce się przechowywać. Zacznij od posortowania przedmiotów według różnych typów i wyrzucenia tych, których już nie potrzebujesz. Następnie zdecyduj, jak zamierzasz je zorganizować, i gdzie chcesz je trzymać. Dopiero wtedy możesz zacząć myśleć o potrzebnych artykułach organizacyjnych.
5. Czytanie kilku poradników o organizacji naraz
We współczesnej kulturze samopomocy nie brakuje poradników na temat organizacji. Desperacko dążąc do uporządkowania swojego dobytku, wielu ludzi ucieka się do kupna kilku takich książek. Jednak wskutek tego, że każdy organizator lub organizatorka oferuje własną metodologię, czytanie kilku książek naraz, bez wcześniejszego rozpoczęcia pracy, może się okazać bardzo dezorientujące. Lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na jednej książce i podążanie za proponowaną w niej taktyką. Później, jeśli niektóre aspekty systemu nie sprawdzą się w twoim przypadku, możesz skonsultować je z kolejną książką w celu znalezienia innych pomysłów. Alternatywą jest również zatrudnienie profesjonalnego organizatora, który pomoże ci znaleźć system specjalnie dopasowany do twoich potrzeb.
6. Odkładanie rzeczy w magazynie
W 2007 roku sektor magazynów samoobsługowych w Stanach Zjednoczonych zarobił brutto ponad 20 miliardów USD. Obecnie co dziesiąta amerykańska rodzina wynajmuje pomieszczenie magazynowe. Owszem, są sytuacje, w których wynajem takiego pomieszczenia jest wskazany. Jednak wielu ludzi decyduje się na takie rozwiązanie tylko po to, aby uniknąć konieczności podejmowania decyzji na temat swojego dobytku. Jeśli przez rok żyłeś bez przechowywanych w magazynie przedmiotów, możesz śmiało stwierdzić, że nie są ci one potrzebne. Zamiast tracić pieniądze na wynajem magazynu, podejmij decyzję już teraz.
7. Zwracanie się z prośbą o pomoc do niewłaściwych osób
Prace organizacyjne mogą upłynąć znacznie szybciej i przyjemniej w towarzystwie. Pamiętaj jednak, że bez względu na entuzjazm, z jakim twoi przyjaciele i członkowie rodziny podchodzą do udzielania ci pomocy, mogą się oni okazać zbyt emocjonalnie związani z całą sytuacją, żeby zachować obiektywizm. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest wysłuchiwanie docinków typu: „Nie mogę uwierzyć, że doprowadziłeś to miejsce do takiego stanu!” lub „Wykapany ojciec; on też nigdy nie mógł się z niczym rozstać!” Proces organizowania wyda się łatwiejszy i efektywniejszy, jeśli skorzystasz z pomocy profesjonalisty.
8. Niekoncentrowanie się na podejmowaniu decyzji
Mówi się, że bałagan jest wynikiem odwlekania decyzji. Zatem proces organizacji opiera się na ich podejmowaniu. Problem polega na tym, że niektórzy ludzie łatwo się dekoncentrują i zaczynają kartkować nieprzeczytane gazety lub wspominać stare dobre czasy, przeglądając albumy ze zdjęciami. Ważne jest, aby podczas prac organizacyjnych pozostać skupionym. Przedmioty, które wymagają bardziej szczegółowego przeglądu w celu podjęcia decyzji, powinny zostać odłożone na osobny stos, z którym uporasz się przy innej okazji.
9. Nieangażowanie reszty domowników
Zwyczaje innych domowników najprawdopodobniej przyczyniają się do problemów organizacyjnych w twoim domu. Pamiętaj, że przedmioty, których używają wszyscy (np. wyposażenie kuchni czy łazienki, płyty CD i DVD), muszą zostać uporządkowane w taki sposób, aby każdy był w stanie je znaleźć. Upewnij się, że masz wsparcie wszystkich domowników w podejmowaniu organizacyjnych decyzji.
10. Trzymanie czegoś „na wszelki wypadek”
Wszyscy znamy ten stan frustracji, kiedy okazuje się, że przedmioty, których się pozbyliśmy, nagle znowu mogłyby się stać niezwykle użyteczne. Aby to zrekompensować, trzymamy później całą masę rzeczy „na wszelki wypadek”. Jednak ilość miejsca zajmowanego przez te przedmioty – których najprawdopodobniej już nigdy nie użyjesz – dalece przewyższa niedogodności spowodowane koniecznością ponownego kupienia przedmiotów, które niepotrzebnie wyrzuciliśmy. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób coś wykorzystać, pozbądź się tego.
Mamy nadzieję, że ten artykuł uchroni Was przed wybraniem niewłaściwej drogi, kiedy będziecie przygotowywali się do pracy. Miłego sortowania!